Proč laktační poradenství občas nefunguje?

02.09.2021

Znáte to: kamarádka měla problém s kojením a zavolala LP. Po pár konzultacích se podařilo kojení upravit, dítě i máma jsou spokojení. Tak jste to zkusila a... u vás to je jinak. Vše trvá nějak déle, miminko se stále vzteká, nechce se přisát, musíte dokrmovat.

Kojení je přirozenou součástí péče o dítě. Funguje za přirozených podmínek a většinou k němu nejsou potřeba žádné pomůcky.

Problém často nastává, když se přirozená potřeba dítěte setkává s celospolečenskou představou péče o dítě. Když budoucí rodiče pořizují výbavu pro miminko, najdou na internetu mnoho seznamů, co pořídit. Jejich součástí je často postýlka, zavinovačka, dudlík, lahvička a umělé mléko (kdyby náhodou kojení nešlo). Novorozenec však neví, že po 9 měsících, kdy si hověl v mámině břiše, má najednou chtít spát v postýlce, daleko od ní, v náhražce náruče (zavinovačce) a s náhradou prsu (dudlíkem). Taky neví, že má najednou spát podle nějakých intervalů, které vymyslel... vlastně už ani nevíme kdo. Děti fungují podle instinktů a přirozeně. To dospělí fungují podle hodin a vstávají na budík, protože musí.

Kdy kojení a rady LP tedy fungují lépe?

  • Když dítě spí s rodiči v jedné posteli, nebo alespoň tak blízko, že matka vnímá probouzení dítěte ještě před tím, než se dítě úplně probudí nebo začne plakat. To je již moment, kdy může být přisátí problematické a dítě se již nedá lehce utišit. Matky, které spí s dětmi bývají navíc více vyspané než ty, které musí několikrát v noci vstát z postele, jít pro dítě, někde s ním sedět, znova ho uspat a vrátit jej zpět do postýlky.
  • Když je dítě s matkou v častém kontaktu "skin-to-skin" neboli "kůže na kůži". Mohou se takto mazlit v posteli, ale může pomoci šátek nebo nosítko (zejména, když je potřeba péči o dítě skloubit s péčí o domácnost).
  • Když se dítě kojí podle vlastní potřeby. Jakékoliv intervaly nebo časové omezení kojení pomáhá spíše k omezení tvorby mateřského mléka. Prsa nejsou dostatečně vyprázdněná a tělo dostává signál, že tolik mléka není třeba. Jeho tvorba se snižuje, neteče tolik a dítě se u prsu vzteká (lidově se tomu říká "bojkot"). Dítě si dítě totiž příjem kojení reguluje samo, podle své potřeby. A že po kojení na prsu usne? Vždyť uklidnění a uspání je jednou z funkcí kojení...
  • Když se dítě kojí v noci. Tvorba mateřského mléka je totiž vyšší v noci a zejména nad ránem. Vynechávání kojení může mít za následek snížení tvorby mléka s výše uvedenými důsledky.

Můžete namítnout, že taková péče o dítě je náročná a že se obáváte, že dítě na vás závislé a rozmazlené. Ale vaše dítě na vás závislé už je - bylo u vás 24 hodin denně, mělo vás pro sebe - a ještě nějakou dobu bude. Ze své závislosti postupně odrůstá. Pokud mu dáte pocit bezpečí, a pokud bude vědět, že jste k dispozici pokaždé, kdy potřebuje uspokojit své potřeby, bude klidnější a bude se i lépe osamostatňovat. Protože bude mít jistotu, že jste zde pro něj. Projevováním lásky a péče se rozmazlit nedá. A naopak: odpírání péče a nechání dítěte vyplakat se může v budoucnu způsobit více problémů než užitku. Dítě může být více uplakané, neurotické či nejisté.


A co k úspěšnému kojení nepřispívá?

  • Když se používá zavinovačka. Ta totiž velmi často způsobuje prodloužení spánkového cyklu (které jsou u novorozenců velmi krátké, cca 45 minut až hodinu). Dítě se tak nebudí častěji a nemá příležitost kojit se. Tělo tak dostává signál, že není třeba tolik mléka a jeho tvorba klesá. Mléko neteče a dítě se na prsu tzv. vzteká. LP vám může pomoci najít způsob, jak uklidnit dítě i bez zavinovačky.
  • Když se používá dudlík. Ten je totiž naprosto odlišný od prsu, a i jeho sání je jiné. Dítě se pak na prsu snaží sát jako na dudlíku a mléko bohužel neteče. Navíc také způsobuje to, že se sací reflex "ošidí" a vynechává se kojení. Důsledek je stejný jako u zavinovaček. LP vás může naučit, jak uklidnit dítě i bez dudlíku.
  • Když se dokrmuje z lavičky. Ta má totiž totožný efekt jako dudlík, s tím rozdílem, že z lahvičky stále něco teče. LP vás může naučit, jak dokrmovat jinak (např. pomocí laktační pomůcky, která negativně neovlivňuje přisátí miminka).

Samozřejmě je vaší volbou, pokud výše uvedené pomůcky chcete používat. Je však dobré mít na paměti rizika, která přinášejí. Ano, jsou děti, které se kojí dlouhodobě i za jejich použití. Ale je to i váš případ? Pokud hledáte rady, jak zlepšit kojení, a navštívila jste i tuto stránku, tak to může být pravděpodobně jinak.


Prosím, mějte na paměti, že laktační poradenství se liší podle situace matky a dítěte, je individuální a šité na míru právě jim. Co fungovalo u kamarádky, nemusí fungovat u vás.

Pokud máte pocit, že vás výše uvedený způsob péče o vaše dítě oslovil a ráda byste zlepšila vaše kojení, neváhejte mne kontaktovat.

... protože na kojení záleží!